Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.10.2023 11:53 (Üye) Soru : ÇOK ACİLDİR Sevgili meslekdaşım. 65 yaşında dul bir bayan var. Eşinden dolayı dul ve babasından dolayı yetim maaşı almaktadır. şahıs firması açtığında veya limited şirket ortağı olduğunda; 1 - Aldığı dul ve yetim maaşında bir kesilme olurmu? 2 - Bağkura kayıt durumu olurmu? Kolay gelsin.

Cevap : Dul maaşı kesilmez ancak; Yetim aylığı almakta olan kız çocuğun maaşı ise aşağıdaki hallerde kesilir: Çalışmaya başladıklarında Her hangi bir aylık almaya başladıklarında (Malul aylığı, yaşlılık aylığı vb.) Evlendiklerinde Eğer tekrar işsiz kalınırsa ya da evlilik sonra ererse, talep halinde yine maaş bağlanmaktadır. Ancak kız çocuğu evlenme ödeneği yani çeyiz parası almışsa ve sonra boşanmışsa, bu kız çocuğuna yetim aylığı hemen bağlanmamaktadır. SGK’dan çeyiz parası aldıktan sonra 2 yıl geçmesi gerekmektedir. Ancak bu iki yılın sonunda yetim aylığı tekrar bağlanabilmektedir. Eğer evlenen ve maaşı kesilen kız çocuğunun eşi ölürse ve bu nedenle aylık almaya hak kazanırsa, yetim aylığı ya da dul aylığından birisini tercih etmek zorundadır. Eşinden boşandığı halde birlikte yaşadığı tespit edilenlere ödenen maaşlar geri alınmaktadır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.