Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.10.2023 12:07 (Üye) Soru : Merhaba, bir mükelefim Bulgaristan dan adığı malı ithalat işlemlerini tamamlayıp gümrükten çekmeden yurtdışı teslim olarak başka bir Türk firmasına satmak istiyor. 2 firma da e fatura kullanıcısı. Bu durumda fatura nasıl düzenlenecek (fatura açıklamasına yazılması gereken özellik içeren bir açıklama mevcutmudur ) kdv karşısında durumu ne olacak ve ilgili gelir kdv beyannamesinde nasıl gösterilecek.

Cevap : Gümrük işlemi tamamlanması demek KDV ve gümrük vergisinin ödendiği anlamına gelir. Bu durumda yapılan teslim Türkiye de olduğu için Normal fatura düzenlenir Satılan mal ne ise özelliği, miktarı, fiyatı ve tutarı yazılır. Satış işlemi KDV tabi yurt içi satış olarak KDV beyannamesine dahil edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.