Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2023 11:14 (Üye) Soru : sn. Yetkili iyi günler dilerim. 1- İstifa edip ihbar öneli başlatılan personel, ihabr süresi bitmeden İŞVEREN tarafından erken fesih yapılabilir mi, yapılırsa ne gibi durumlar olacaktır. 2. istifa eden ve ihbarı başlatılan personein iş günlerinde (hafta 5 gün çalışılan yerde) 2 saat *5 gün = 10 gün iş arama süresi bitimine kadar varmıdır. 8 hafta ihbarı olan kişi 8 hsfts * 5 iş günü * 2 saatten = 80 saat / günlük 9 saat (günlük iş saati) = 8,9 günü izin kullandırmak zorunluluğu varmıdır. ihbar öneli bitiminden önce fesih olursa çalıştığı iş günü kadar günlük 2 şer saat üzerinden mi hesaplanacaktır. (Personel kendi istifa etmiştir) cevabınızı istirham eder, iyi günler dilerim.

Cevap : 1. İşveren derhal fesih yapabilir kalan önele ilişkin süre için ücret ödemesi gerekir. 2.ş arama izni hesaplama işçinin kıdemine göre farklılık arz eder. Şöyle ki: 6 aydan az çalışmış işçi : 2 haftalık ihbar süresi kapsamında 14×2=28 saat en az izin süresi olur. 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış olan işçi : 4 haftalık ihbar süresi kapsamında 28×2=56 saat en az izin süresi olur. 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışan işçi :6 haftalık ihbar süresi kapsamında 42×2=84 saat en az izin süresi olur. 3 yılın üzerinde çalışmış olan işçi : 8 haftalık ihbar süresi kapsamında 56×2=112 saat en az izin süresi olur. Ancak bu süreler hesaplanırken çalışma kapsamında olmayan gün söz konusuysa 2’ şer saat olarak çıkarılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.