Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2023 11:06 (Üye) Soru : Merhabalar, tek ortaklı bir limited şirketimiz ortağı sermaye artırımında kullanılmak üzere 2023 yılında sermaye avansı olarak şirket hesaplarına para yatırmıştır. Yatırılan tutar şirketin gerekli olan sermayesinden çok daha fazla tutarda olmuş ve ortak bu tutarın fazla olan kısmını geri çekmek istemektedir. Şirket hesabından Sermaye avans iade şeklinde fazla olan tutarın ortak hesabına geri gönderilmesi uygun olur mu, problem yaşanır mı? Herhangi bir vergilendirme (kar dağıtımı vb) ile karşılaşılabilir mi? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Daha sonra sermaye artırmak için şirkete avans olarak para verilmesi diye bir hukuki işlem olmaz. Şirket ortağının şirkete borç verdiği para vardır.(331 Hesap) Şirkete verilen borç her zaman borç verene ödenir. Bunun kar dağıtımı ile ilgi olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.