Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2023 11:54 (Üye) Soru : Merhaba mikro ihracap yapacak olan firmamız bulunmaktadır. mikro ihracat şartlarından 300 kg ve 15 bin euro sınır bulunmaktadır. Buradaki sınır her bir gönderi içinmidir. Yoksa belli bir dönemi yani 1 aylık toplam kg ve gönderi miktarımıdır. Yani firma 1 ay içerisinde 10 adet mikro ihracat yapar ise her gönderi bu sınırların altında kalması yeterlimidir. Yoksa 10 adet satışın 1 aydaki toplamımı 300 kg 15 bin eurodur.

Cevap : Mikro ihracat, 300 kilogram ağırlığı ve 15 bin avro değeri geçmeyen, kati ve satış amacıyla yapılan (ticari olan), kısıtlaması olmayan ve farklı bir rejimi gerektirmeyen ihracat işlemlerinin, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılmasıdır. Buradaki tura ve Kg HER SEFER İÇİN GEÇERLİDİR. aylık veya yıllık değildir. Aşağıdaki linkde bulunan makaleyi inceleyiniz. https://wp.pts.net/blog/mikro-ihracat-nedir-mikro-ihracat-nasil-yapilir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.