Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2023 12:01 (Üye) Soru : Merhaba, 2022 yılında başka bir meslektaş tarafından defterleri tutulan bir firma 2023 başından itibaren eski meslektaştan defterlerini alarak bize geldi. 2023 yılında biz beyannamelerini veriyoruz. 2022 yılına ait bazı aylarda vergi dairesi tarafından bir firmadan alınan faturalarla ilgili kayıtlardan çıkarma ve düzeltme talep edilmiş. Mükellef eski muhasebeciden düzeltmeleri yapmasını isteyince ben yapamam yeni muhasebeciniz yapsın demiş ve bize yönlendirmiş. firmanın 2022 kayıtları bizde olmadığından meslektaşla iletişime geçip durumu izah edip düzeltmenin kendisi tarafından yapılabileceğini söylediğimzde ben hamallık yapamam ücretini verirse her beyan için 750 lira yaparım diyor. Sorum şu meslek mensubu beyannamesini verdiği döneme ait düzeltme işlemini yapma zorunluluğu var mı yoksa bu meslektaşın tavrı doğru olan mı?

Cevap : Düzeltme önceki meslek mensubu tarafından yapılması gerekir. Yapmamak da ısrar eder ise; Mükellef meslek mensubunu odaya şikayet edebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.