Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2023 15:13 (Üye) Soru : Selam, Mali müşavir olarak, Ofis Kira giderlerimde tasarrufta bulunmak ve Mesleki anlamda güç birliği oluşturmak için, afisimin bir bölümünü, başka bir meslek mensubuna kiralamış bulunmaktayım. Alt kiracı meslek mensubu kiralama ile ilgili benim adıma Stopaj mı bildirecek, Yoksa ben alt kiracı meslektaşıma Kira makbuzu mu kesmem lazım? Bilgi verirseniz memnun olurum.

Cevap : Elde ettiğiniz Kira geliri GMSİ (İş yeri) dır. Kiracınız brüt kira dan % 20 GV stopajı yapacak Kiranın net kısmı Bankaya yatırılacak. Kira gelirini GVK 86. maddedeki koşullara göre yıllık beyannameye ilave edecek veya etmeyeceksiniz. Sizin ayrıca belge düzenlemeniz gerekmez. Kiracı bankanın düzenlediği e-dekont ile gider yazacak
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.