Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2023 15:16 (Üye) Soru : Aşağıda Gönderdiğiniz bilgiden birşey anlamadı o kadarı internet de de var karmaşık yuvarlak laflar Lütfen açık açık yazın ilerde çalıştırmayı düşünmüyoruz Başarılı gördüğümüz uzaktan tanıdığımız birini oğluna şirket ten her ay 3.000 Tl gönderebilirmiyiz Gönderemezmiyiz bunuda stopaj vs eklemeden üçret sayılmadan vergisiz net kurum gelirinden düşebilirmiyiz onu net yazmanızı rica ediyorum... Eğer Gönderemesek Gelir Vergisinden düşebiliyormuyuz çağdaş yaşam aracılığı ile verilen bursları düşüyoru şahıs birebir sadece banka Dekontu ödemesiyl gider yazabiliyormuyuz hem şirket hem GMSİ vergisiden... Cevap:Sayın, Burs, öğrencinin ileride istihdam edilmesi planı çerçevesinde veriliyorsa, yasal ifadesiyle, gelecekte yapılacak hizmet karşılığında yapılan bir ödeme niteliği nedeniyle ücret olabilir ve ücret ödemesi olarak gider yazılabilir. Ancak; Çalışanların eğitimi için yapılan ve ücret sayılan bazı ödeme ve menfaatler gelir vergisinden müstesna. İstisna düzenlemesi Gelir Vergisi Kanunu'nun 28. maddesinde. Bu maddeye göre, tahsil ve tatbikat giderleri karşılığı olarak yapılan bazı ödemeler, örneğin öğrencilere verilen ve ücret niteliğinde olan burslar gelir vergisinden müstesna. Gelir İdaresi öteden beri, şu koşulların varlığı halinde ödenen bursların gider yazılabileceğini kabul ediyor: - Burs verilen kişinin okulu bitirdikten sonra işletmede çalışacağını öngören bir sözleşme düzenlenmesi. - Burs verilecek kişilerin herkese açık bir sınav sonucuna göre belirlenmiş olması (Örneğin öğrencinin üniversite giriş sınavında dereceye girmiş olması). - Verilen burs tutarının makul olması. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : İnternet deki karışık laflar bizi bağlamaz. Sizde itibar etmeyiniz. Biz burada Kanun ve tebliğlere göre yorum yapıyoruz. ÖZET: Burs verilecek kişi için Okul bitkiden sonra burs veren firmada çalışacağına ilişkin SÖZLEŞME yapılacak .(BU SÖZLEŞME ŞART DIR.) Bu ödeme Ücret ve vergiye tabi Ancak GVK 28. maddede bu ücret istisna edilmiştir. Daha önce gönderdiğimiz yazımızdaki yerine getirilmesi halinde Yapılan burs ödemesi Gelir veya Kurum matrahından indirilir. Bu açıklama da anlaşılır olamamış ise; Resmi görüş için GİB den Özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.