Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2023 10:38 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Bir İnş Taahhüt işinde örn : (01.12.2022 başlangıç 31.03.2023 bitiş ) Soru 1 bu iş yıllara sari midir ? Soru 2 Hakediş faturası düzenlerken stopaj oranı kaç olmalıdır ? İşin başladığı yıl stopaj varmıdır ? Ayrıca kdv tevkifatı konusunuda değerlendirebilir misiniz ? SAYGILAR

Cevap : Yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde TAKVİM YILI baz alınır. bahsettiğiniz İş yıllar yaygın iştir .Ödemelerden % 5 GV stopajı yapılır BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranın da tevkifat yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.