Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2023 17:42 (Üye) Soru : Selamlar,2 sene önce aldığım şahsi aracımı aktifime almadığım için yakıt olsun tamir bakım olsun hiç gidere atmadım ama şimdiden sonra aktife almayı düşünüyorum,mali açıdan zor süreçler yaşadığımız şu zamanlardan dolayı. 1-Bugün itibari ile aracıma aktife almam mümkünmü mümkünse nasıl yapıcam ve hangi değerden girişi yapıcam kdv sini indirim yapamam muhtemelen.? 2-ilerde satacağım zaman şahısa mkz kesip stopajsız bir şekilde sadece kdv limi kesimce ve hangi kdv oranıyla.girişte kdv indiremiyorsam satarken kdv hesaplayıp ödemem mi gerekir.? şimdi den teşekkürler.

Cevap : 1-Taşıtınızı Deftere kasko bedeli ile kayıt yapabilirsiniz. Bu durumu VD bildiriniz.Giderlerin % 70 i mesleki gider olarak kayıt edilir. 2-. Deftere kayıt ettiğiniz araç için KDV indirimi olmaz. Satış olması halinde e-makbuz düzenlenir.% 1 kdv hesaplanır. GV stopajı hesaplanmaz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.