Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.10.2023 16:33 (Üye) Soru : iyi günler nakliye firmamız var bir yardım kuruluşu firmaya nakliye işleri verecek ama tevkifatsız fatura kesilecek diyor böyle bir istisna var mı sormak istedim

Cevap : Karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (KARGO işletmeciliği yetki belgesi sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri HARİÇ ) yük taşımacılığı hizmeti alımları TEVKİFAT kapsamına girmektedir. Buna göre, TÜM KDV mükelleflerine ve KDV mükellefi olup olmamalarına bakılmaksızın belirlenmiş alıcılara karayolu ile yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımlarında hesaplanan KDV için alıcılar 2/10 oranında tevkifat uygulayacaktır. Yardım kuruluşu KDV mükellefi değil ise (muhtemelen değildir) KDV tevkifatı HESAPLANMAZ. Yardım kuruluşu diye FİRMA olmaz. Yardım kuruluşu ; DERNEK VEYA VAKIF olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.