Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.10.2023 10:01 (Üye) Soru : Bayan Sigortalı işe giriş tarihi : 11.05.1992 31/12/2022 işyeri kapanış tarihi 4b bağkur kapsamında emekli olmak için 870 gün silinen bağkur hizmetlerinden gün ihtiyacı var 1 - Bugüne kadar silinen bağkur hizmeti yaklaşık 3120 gün tümünü birden ödemesi gerekirmi ? 2 -Yoksa sadece emekli olabilmesi için gereken süreyi ödeyebilirmi ? 3- Sosyal güvenlik kurumun sorduğunda tümünü ödemeniz gerekir şeklinde söylenmiştir. Kanunda belirtildiği gibi silinen hizmetlerin tümünü geri alması gerekiyor deniliyor ama ihtiyacı olmayan süreyi ödemenin bir mantığı yoktur bence kaldı ki ödenecek gibi de değil çok yüksek bir meblağ çıkıyor. bu konuda ne yapabiliriz belirteceğiniz görüş bizim için çok önemlidir. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 4b sigortalılıkta kısmi borçlanma olmamaktadır. Kanun koyucu primi ödenmemiş hizmetleri Kurum olarak da periyodik takvim aralıklarıyla silmektedir. 5510 sayılı Kanun’un 93. maddesinde “Kurumun prim ve diğer alacakları ödeme süresinin dolduğu tarihi takip eden takvim yılı başından başlayarak 10 yıllık zamanaşımına tâbidir.” şeklinde düzenlenmiştir. Zamanaşımını kesen halleri de dikkate alarak prim dönemlerinizi kontrol ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.