Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.10.2023 16:38 (Üye) Soru : 2022 yılı defter Tasty yapılmış kapanış Tastyiği defter sigorta müfettişine 2022 yılı şubat mart nisan mayıs haziran SGK düzeltmelerden dolayı gönderildi şubat ve haziran aylarının işçilik kaydı düzeltme istinaden değiştirilmiş mart nisan mayıs aylarını değiştirmeyi unutup defteri yazdırmışız müfettiş diyor ki şubat ve haziran ayı sigortalarını onaylayabilirim mart nisan mayıs aylarını onaylıyormam bu durumda ne yapabiliriz bu düzeltmeler aynı gün içinde aynı sebepten yapıldı defterin son sayfasında bu düzeltmelerin fiş kaydını değiştirip yazdırıp noterden tasdik gibi bir durum var mı bilgi almak istiyoruz ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz

Cevap : 2022 yılı defteri üzerinde (Hesap dönemi sona ermiş) kayıt yapılmaz. VUK kayıt nizamı kurallarına göre; Dönem içinde Defter yazdırıldıktan sonra notere onaylatılmaz. TTK göre sadece Kapanış tasdiki yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.