Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2023 16:31 (Üye) Soru : Selamlar, Sahne sanatçılarında (şarkıcı) vergilendirilmesi ne şekilde oluyor , farkı her hangi bildirimleri var mıdır, Serbest meslek olarak mı geçmektedirler 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununa göre vergi mükellefi kaydı açmadan istisnadan faydalanılabiliyor mu (1.900.000,00) bu tutarı aşması halinde derhal vergi kaydı mı açılıyor yani kdv , geçici vergi gibi standart beyanlara tabi oluyor mu, serbest meslek harici , hukuki kişilikle şirket kurabilir mi bu faaliyeti için, ayrıca istisnaya girmesi halinde örneğin 1,5 milyon istisna geliri var ve mesken kira geliri var 500 bin istisnayı bu iki tutar birleştirilerek mi aşılıp aşılmadığına bakılır, Teşekkürler

Cevap : Sahne sanatçılarında (Ses ve sahne sanatçıları) Serbest meslek erbabıdır. VD de gerçek usulde Mükellefiyet tesis ettirecek, DBS den serbest meslek kazanç defteri tutacak e-smm düzenleyecektir. Bahsettiğiniz istisnalar bu mükellefiyet ile ilgisi yok. Mesken kirası elde edilmesi halinde Yıllık beyannameye dahil edilecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.