Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.11.2023 15:41 (Üye) Soru : Merhaba. Gerçek kişi bir serbest meslek mükellefi Ekim ayı içinde asgari ücretle işçi çalıştırmaya başladığı için sgk'da işyeri dosyası açtırmış ve akabinde bu işçi için işe giriş bildirgesini vermiştir. Kasım ayında verilecek ilk muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde söz konusu işveren %5'lik sık indiriminden yararlanabilir mi? Bu işverenin aynı zamanda kendisine ait Bağkur prim borcu da bulunmaktadır. Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Cevap : Beş Puanlık İndirimde İşletmelerin teşvikten yararlanabilmeleri için 3 temel şartı yerine getirmeleri gerekmektedir. I-) Sigortalıların SGK ‘ya bildirimleri yapılırken “5510” kanun numarasının seçilmesi, II-) Aylık Prim Hizmet Belgelerinin\Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesinin kanuni süresinde verilmesi, III-) İşletmenin SGK ‘na prim, idari para cezası, gecikme zammı vb. borcunun bulunmaması, Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran 4(b) kapsamındaki sigortalılar, başkaca yasal süresi geçmiş borçları yoksa yapılandırma başvuru tarihinden itibaren beş puanlık teşvikinden yararlanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.