Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.11.2023 16:10 (Üye) Soru : İyi günler, şu an kargo dağıtım işi yapan bir müşterimiz sonlandırmış olduğu eski faaliyeti olan servis taşımacılığı ile ilgili satmış olduğu araca ait L plakayı elden çıkarmamıştır. Hali hazırda bu plakayı kiralamak istemektedir. Burada muhasebesel uygulama nasıl olmaktadır. Kiralayan kişi normal kiralama işlemleri gibi muhtasarında beyan edip biz de bu kira gelirini mart ayında yıllık beyannamemizde ticari kazancımızla birlikte kira geliri olarak mı bildirmemiz gerekiyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar

Cevap : Araç kiralama işinden elde edilen gelir Yıllık GV beyannamesi ile GMSİ olarak beyan edilir. Ancak Taşıt işletmeye kayıtlı ise elde edilen kazanç Ticari kazanç olur Fatura düzenlenecek KDV hesaplanacaktır. Bu durumda Stopaj olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.