Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.11.2023 17:05 (Üye) Soru : Merhaba. Mükellefimiz A İstanbulda MARAŞ ilindeki (deprem) Mücbir sebep halindeki B firmasına 1000000 tl lik FASON dikim yapmıştır.Fatura ne şekilde kesilmelidir.(FİRMA BİZ MÜCBİR SEBEP HALİNDEYİZ tevkifatsız ve KDV SİZ olmalıdır ısrarındadır.)%10 FATURANIN NE ŞEKİLDE KESİLECEĞİ KONUSUNDA İVEDİ YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.TŞK.

Cevap : Bilindiği üzere Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 06/2/2023 ile 31/7/2023 (bu tarih dahil) tarihleri arasında mücbir sebep hali ilan edilmiştir. 26/04/2014 Tarih ve 28983 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği’nin “Kısmi Tevkifatın Mahiyeti ve Tevkifat Uygulayacak Alıcılar” başlıklı (I/C-2.1.3.1) numaralı bölümünde; “213 sayılı Kanuna göre, mücbir sebebin başladığı tarihten sona erdiği tarihe kadar geçen sürede, mücbir sebepten yararlanan mükelleflerin vergi ödevleri ertelenmektedir. Bu kapsamda beyanname verme yükümlülükleri ileri tarihe ertelenen mükelleflerin, mücbir sebep halinde bulunduğu süre içerisinde kısmi tevkifat kapsamındaki alımlarında tevkifat uygulanmaz.” açıklaması yer almaktadır. Buna göre; mükellefiyet kaydı, mücbir sebep halinin ilan edildiği illerde bulunanlar tarafından kısmi tevkifat kapsamındaki mal/hizmet alımlarında 06/2/2023 ile 31/7/2023 (bu tarih dahil) tarihleri arasında KDV tevkifatı yapılmayacak, bu kapsamda düzenlenen faturalar tevkifatsız düzenlenecektir. Başka bir ifadeyle, mücbir sebep kapsamında olan mükelleflerin kısmi tevkifata tabi alımları için bu mükellefler adına 06/2/2023 ile 31/7/2023 (bu tarihler dahil) tarihleri arasında düzenlenecek faturalarda kısmi KDV tevkifatı uygulanmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.