Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2023 10:07 (Üye) Soru : Çiftçilerin sebze, meyvesini alıp, bunları halden gelen komisyoncu/tüccarlara verip komisyon geliri olan, halde komisyoncu olmayan gerçek kişi; 1- Mükellefiyet/İşe Başlama sırasında NACE KODU ne seçilmeli ? 2- Hal Kayıt Sistemi (HKS) ne kayıt olmalı mı ? 3- İşletme 2. Sınıf Tüccar olarak açılışı yapılabilir mi ? 4- E-faturaya geçme zorunluluğu var mı ? 5- Kullanması gereken belgeler ? (e-müstahsil zorunlu mu ?) 6- Çiftçiden mahsulü (sebze-meyve) alırken düzenlemesi gereken belge var mı? 7- Çiftçiden aldığı sebze-meyveyi haldeki komisyoncu/tüccara gönderirken hangi taraf belge düzenlemeli? Kendisi mi ? yoksa alan kişi mi ? hangi belgeler düzenlenmeli ? Özetle; Aracı/komisyoncu sebze meyveyi çiftçilerden toplayacak, bunu haldeki komisyonculara verecek, daha sonra haldeki komisyoncu ödemeyi yapınca, aracı çiftçilere ödeme yapacak aradaki komisyon geliri olacak. Bunun Genel Evrak düzeni ve işleyişi, mükellefiyeti hakkında sizlerden bilgi rica ediyorum.

Cevap : 1-Nace kodu listesinden uygun kod seçin veya VD den bilgi alınız. 2-Bu konuda bilgimiz yok. 3-İlk tescilde DBS den işletme defteri tutabilir. 4-Kruluştan itibaren 3 ay içinde e-faturaya geçilecek 5-6-7- Hal Kayıt Sistemine bildirim yapma yükümlülüğü bulunan ve komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticareti ile iştigal eden mükellefler, müstahsil makbuzlarını, e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlemek zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.