Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2023 11:38 (Üye) Soru : Merhaba, Transit ihracat yaptığımız firma için yapılan nakliye ve ardiye bedeli alıcı firma ödemesi gerekirken masraflar bize kesilmiştir. Yapılan masrafları nakliyeyi yapacak firmaya fatura etmek istiyoruz. Faturalarda istisna kodları ile biz nakliyeci firmaya fatura edebilir miyiz. Ayrıca tevkifatlı nakliye fatura var bunu bizde karşı firmaya tevkifatlı ft olarak mı düzenlemeliyiz? Teşekkür ederim

Cevap : Transit ticaret; Yabancı bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan mal satışıdır. Bu ticari faaliyet yurtdışında olduğu için orda yapılan giderler (nakliye veya diğer giderler) için kdv hesaplanmadığı için sizin düzenleyeceğiniz faturada KDVK konusuna girmez. KDV için istisna kodu kullanılmaz. fatura KDV hesaplanmadan düzenlenir. Yurt dışındaki nakliyede KDV hesaplanmayacağına göre KDV tevkifatı neden olsun .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.