Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2023 12:13 (Üye) Soru : İlçe Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler Kamyonetçiler ve Kamyoncular Esnaf Odası adına kayıtlı olan 3 daireden işyeri olarak kira geliri elde etmektedir. Vergisel boyutta Oda yalnızca Muhtasar Beyannameye tabidir. Ancak Kdv mükellefiyeti olmadığından fatura kesememekte ve Kdv işlemi yapılamamaktadır. Banka yoluyla ödenen bu kiraları gelirine kayıt etmektedir. Kiralayan taraf Stopaj bildirimi mi yapmalıdır. Oda Gayrimenkul Sermaye İradı ile ilgili olarak Gelir Vergisi beyannamesine tabi olamayacağından; Bu kira gelirleri ile ilgili ve adına yapılan stopaj ödemeleri ile ilgili yapılması gereken işlem ne şekildedir.

Cevap : Kiracı olan mükellefler Brüt kira bedelinden % 20 GV stopajı yapacak. esnaf odası GMSİ beyannamesi vermez Stopaj yolu ile ödenen vergi (% 20) Nihai vergidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.