Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2023 12:34 (Üye) Soru : Üstadım ; Kanunlarımızda 50 işçi üstü işçi çalıştıran İŞVEREN hesabında “ çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçiler esas alınır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür. Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür. “ şeklinde bir usul belirlenmiş. Bu konuyu örnekle açıklayabilirmisiniz. İşyerimizde 47 kişi tam süreli, 2 kişi kısmi süreli olarak çalışmaktadır.İşyerinde günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Kısmi süreli çalışan 2 kişi ayda 15 ‘er gün çalışmaktadır. Bu durumda bu işyerinde aylık çalışan sayısı kaç kişidir. Bu örnekte “ Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür. “ ne anlama geliyor. Hesaplamayı yaparak açıklayabilirmisiniz.? Saygılarımla,

Cevap : Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır. Bu kapsamda çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçiler esas alınır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür. Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla oranlar tama dönüştürülür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.