Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2023 09:00 (Üye) Soru : Sayin üstatlar merhaba, Demir celik urunu alan firma, bu urune kaplama ve& veya ısıl islem uygulayarak satmaktadir. Tevkifata tabi midir. Isıl islem yapmasi islenmis celik statusunde degerlendirilebilr mi? Veya kaplama yapması. Her iki durum icinde, birlikte veya ayri, ayri olmasi durumuna cevap verebilir misiniz. Saygılarımla

Cevap : Demir-çelik ve alaşımlarından mamul ürünlerin, ithalatçılar tarafından yapılan teslimleri ile münhasıran cevherden üretilenlerinin üreticiler tarafından ilk tesliminde tevkifat uygulanmaz, bu safhalardan sonraki el değiştirmelerde ise tevkifat uygulanır. Bununla birlikte, demir-çelik ve alaşımlarından mamul ürünlerin hurdadan, diğer hammaddelerden veya hurda, cevher ve diğer hammaddeler birlikte kullanılarak üretilmesi halinde bu ürünlerin ilk üreticilerinin teslimi dâhil her safhasındaki teslimlerinde tevkifat uygulanır. Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer hammaddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler VE KAPLANMIŞ YASSI ÜRÜNLER vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. UYGULANACAK KDV TEVKİFAT ORANI 4/10 YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARA GÖRE; SORUNUZDA BAHSETTİĞİNİZ ÜRÜN İÇİN KDV TEVKİAFATI TAPILACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ. DEMİR-ÇELİK VE ALAŞIMLARINDAN MAMUL EŞYA (KAPI, KAPI KOLU, KÖŞEBENT, VİDA, SOMUN, VİDA SOKETİ, DÜBEL, KİLİT, ÇİVİ, FLANŞ, MAŞON, DİRSEK, KANCA, MENTEŞE, YAY, BİLYA, RULMAN, ZİNCİR VB.) TESLİMLERİNDE TEVKİFAT UYGULANMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.