Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2023 12:58 (Üye) Soru : 702203 nace kodu ile İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı yapan serbest meslek erbapları Özel İstihdam Bürosu kapsamında mıdır? İşkurdan bu faaliyetle ilgili izin almak gerekli midir?

Cevap : Özel İstihdam Büroları, özel hukukun koruması altında ve belirli bir sözleşme çerçevesinde işe yerleştirme faaliyeti karşılığı sadece işverenden ücret alarak, iş arayandan herhangi bir ücret ya da komisyon almaksızın, Türkiye İş Kurumundan yetki almak şartıyla, işgücü piyasasında iş arayanlarla eleman arayanlar arasında, bir işyerinde veya 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile en etkin şekilde aracılık hizmeti sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bu kapsamda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar hangi nace kodu seçerlerse seçsinler İŞKUR dan izin almalıdırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.