Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.11.2023 10:37 (Üye) Soru : Değerli Danışma Birimi; VUK'a göre şirketlerin satın almış olduğu binek araçların kanun maddeleri sınırları içinde KDV indirimi sözkonusu olduysa, bu araçların satışı halinde yine KDV aynı indirilen yüzde20 oranda mı kesilecek, belli bir yıl süresi var mı (2yıl oldugunu söyleyen meslek mensubu arkadaşlarımız var) bu yıl bitiminde yüzde1 olarak KDV hesaplanıp satılabilir mi? teşekkürler

Cevap : Aktife kayıt edilen binek otoların KDV İNDİRİLMEZ .Kanunun belirlediği rakamlara göre Ödenen KDV si Gider veya maliyete ilave edilir. Söz konusu Binek otonun satış bedeli üzerinde % 1 KDV hesaplanır. 2 yıl veya başka süre olmaz. Her söylentiye inanamayın .Kanun ve Tebliğcileri dikkate alınız. . Konu ile ilgili olarak GVK 40. Madde Ve KDV oranlarının belirlendiği (1) sayılı listeyi inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.