Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2023 10:27 (Üye) Soru : Merhaba , biz yurtiçinden mal alım-satımı yapan, 2 ortaklı bir LTD.ŞTİ. yiz. Firmamızda, 13 yıldır bizimle birlikte çalışan finans müdürümüz var. mayıs 2023 de eyt den 4-a SGK emekli oldu. emekli olduktan hemen sonra da, yine firmamızda SGDP 4-a sgk kaydı yapıldı. halen de SGDP SGK lısı olarak firmamızda daimi calışmaktadır. 20/11/2023 tarihi itibari ile firmamız ortaklarından birinden , %5 hissesini satın alarak firmamıza ortak olacak. ortak olduktan sonra da firmamızda daimi olarak calışacaktır. 1 - biz bu çalışanımıza , firmamızın %5 hissesini aldıktan sonra SGDP 4-A sigortalı işçi çıkış bildirgesi verilecek midir? 2 - yoksa hiç SGDP 4-a sıgortalı işçi cıkışı yapmadan , hisse aldıktan sonra da , SGDP 4-A sigortalısı olarak devam edip, bu kişiye SGDP 4-a primi ödenecek midir? teşekkürler

Cevap : çalıştığı şirkete ortak olduğu tarihte işçinin çıkışı yapılmalıdır. kişi artık ortaktır ve 4b li dir.4 b kapsamında emekli olanlar sgdp ödememektedirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.