Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.11.2023 16:47 (Üye) Soru : Merhaba , bu işlemi daha önce hiç yapmadım. sabrınıza sıgınarak , yanlış yapmamak icin soruyorum , yardımcı olursanız cok memnun olurum. birde bu bankadan FON Hareketlerinde , siznde ilk yanıtınızda belirttiginiz gibi , stopaj oluyormuş. Fondan elde edilen gelir icin , 193 hesaba (g.v.) borc kaydı yapmam gerektigini söylediniz. 1 - 193 Fon hesabı stopajı (b) olarak kayıt ettıgımde , daha sonra bu 193 hesabı hangi hesapla yevmiye yaparak kapatacagım ? 2 -bu fon hesabından kaynaklı , 193 G.V. hesabı ben muhtasarda falan beyan etmem lazım mıydı ? tesekkurler

Cevap : Banka Ödediği faizden kestiği GV stopajını Muhtasar beyanname ile beyan eder. Siz vergi kesintisi yapmadınız Muhtasar beyanname verilmez. Kesilen vergi Hesaplanan Kurum geçici vergi beyanından ve Yıllık KV beyannamesinden mahsup edilir.193 hesabın tanımı ve işleyişi TDHP da aşağıdaki gibi tanımlanmıştır. Size önerimiz TDHP uygulamaları için yayımlanmış Kitaplar edinerek İncelemeniz yönünde olur. Okumadan incelemeden mesleği icra etmekte zorlanırsınız. 193 Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar Hesabı: Mevzuat gereği uyarınca peşin ödenen gelir vergisi, kurumlar vergisi ve diğer vergiler ile fonların kayıt ve takip edildiği hesaptır. 193 Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar Hesabının İşleyişi: Mevzuatın belirlediği dönemler itibariyle peşin ödenen gelir vergisi, kurumlar vergisi ve diğer vergiler ile fonlar, bu hesaba borç olarak kaydedilir. Yıl sonunda tahakkuk edecek gelir veya kurumlar vergisi ile fon karşılıklarından yapılacak olan indirimi teminen 371. Dönem Kârının Peşin Ödenen Vergi ve Diğer Yükümlülükleri Hesabı borcuna aktarılır. Ancak aktarılacak tutar 370. Dönem Kârı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları Hesabı'nın tutarından fazla olamaz. Aktarılamayan tutar, dönem sonunda bu hesabın bakiyesi olarak kalır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.