Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.11.2023 14:15 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, Sigorta ve Reasürans Brokerliği yani aracılık faaliyetinde bulunan limited şirket, bilindiği üzere Kdv beyannamesinden muaf, ancak danışmanlık vermek gibi faaliyeti olduğunda Kdv'li fatura kesmek zorunda ve ilgili ayda beyannamesini vermekle yükümlü, Sorum şu, geçmişten bugüne almış olduğu tüm alış-gider faturalarındaki İndirilecek Kdv' yi kullanabiliyor mu? Yoksa sadece vergiyi doğuran olaya ait aydaki İndirilecek Kdv tutarları mı indirim konusu yapılabililyor? İndirilecek Kdv tutarını Kdv Beyannamesi vermediğimiz zamanlarda maliyete ekleyip giderleştirdiğimi de eklemek isterim. Teşekkürler

Cevap : KDV indirimi KDV mükellefiyeti tesisinden sonraki zaman içinde alınan mal ve hizmetler için ödenen KDV indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.