Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2023 09:40 (Üye) Soru : 7456 sayılı kanun, İhracattan elde edilen kazançlar için Kurumlar Vergisi 5 puan indirimli olarak uygulanacaktır demektedir. Mali müşavirliğini yapmakta olduğumuz bir firmamızda bizde 2023 3. Dönemin de satışların tamamı ihracat olduğu için Kurum geçici vergi oranını %20 olarak uyguladık. Ancak bu firmamız ihracatlarını bazen sektörel dış ticaret firması (BİRGİ) üzerinden genel olarak da kendi üzerinden yapmaktadır. Dış ticaret firması (BİRGİ) üzerinden yapılan ihracat satışlarını 600 YURT İÇİ SATIŞLAR, Kendi üzerinden yapmış olduğu ihracatları 601 YURT DIŞI SATIŞLAR hesabı üzerinde izliyoruz. Bu dönem %20 indirimli Kurumlar vergisi oranını vergi matrahının tamamının ihracattan kaynaklanmış olması nedeniyle matrahın tamamına uyguladık. Sektörel Dış Ticaret üzenden yapmış olduğumuz ve 600 YURT İÇİ SATIŞLAR hesabında izlediğimiz ihracat KAFA KARIŞIKLIĞINA NEDEN olur mu. Vereceğiniz cevap için şimdiden Teşekkürler.

Cevap : Dış ticaret firmasına yapılan satış Yurt içi satış olup İndirimli KV oranı uygulanmayacağı görüşündeyiz. Direk ihracat satışları için indirimli KV oranı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.