Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2023 17:45 (Üye) Soru : Selamlar, bilançomuzda 102 bankalar hesabında yer alan döviz tutarlarımız nakit olarak mı değerlendirilmeli yoksa nakit olmayan yabancı paralar olarak mı değerlendirilmeli? Nakit ise “Efektif alış kurları, mükelleflerin nakit yabancı paraları için uygulanmaktadır.” nakit olmayan yabancı paralar ise “ Döviz alış kurları nakit olmayan yabancı paralar için uygulanmaktadır. Bu şekilde değerlenen yabancı paralara, yabancı para cinsinden düzenlenen mektuplar, senetler ve diğer kıymetli evraklar örnek gösterilebilir.” Tereddüt ettiğimiz husus 102 bankalar hesabında yer alan döviz tutarlarımız hangi kur ile değerlenir?

Cevap : Banka hesabında yer alan yabancı paralar döviz alış kuru ile değerlenecektir. Efektif alış kuru sadece kasa hesabında yer alan NAKİT dövizler için söz konusudur
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.