Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.11.2023 08:44 (Üye) Soru : Merhaba, Önceki sorularımıza hızlıca cevap verdiğiniz için teşekkürler. Geçici vergi de oran; İmalatçı vasfına sahip firmanın üretip bunu yurtdışına satarak ihracattan elde ettiği kazanç %20 mi ? Yoksa imalatçı olduğu için ihraçta etse etmese de %24 mi ? %20 oran sadece alıp yurtdışına satan için mi ? teşekkürler

Cevap : 2023 /3. dönemin den itibaren ; İhracatçılar için KV oranı % 25 yerine % 20 olarak uygulanacak. İmalatçılara için ise % 25 oranı yerine % 24 olarak uygulanacaktır. İmalatçı sıfatının kullanmadan sadece İhracatçı olarak indirimin yapılması tercih edilmesi halinde ; Yurtiçi ve yurtdışı satışları için orantı yapılarak ihracata isabet eden vergi matrahı için 25-5= % 20 oranı kullanılır. (KVK 32-7) Sadece imalatçı (sanayi sicil belgesi olması koşulu ile) olarak indirimden yararlanılır ise 25-1 = % 24 KV hesaplanır (KVK 32-8)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.