Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.11.2023 12:22 (Üye) Soru : Merhaba tasfiyeye giren limited sirketimizin eski defterlerini hemen kapatmak şart mi yevmiye için 6 ay müdürler kurulu defteri için 1 aylık süresi geçerli mi

Cevap : Hesap dönemi sonundan itibaren (tasfiyeye giriş tarihi) 6 ya içinde TTK na göre yevmiye defterinin kapanış onayı yapılır. Müdürler kurulu karar defterinin kapanış onayı 1 ay içinde yapılacaktır. LİMİTED ŞİRKET MÜDÜRLER KURULU KARAR DEFTERİ HAKKINDA AÇIKLAMA: (Bu defterin tutulması zorunlu değildir.) Bu defteri tutmak İSTEMEYENLER; Limited şirkette aldıkları kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydetmek zorundadırlar. Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutulabilir. Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dahil olmak üzere A.Ş yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde Ticari Defterler Tebliğinin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.