Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.11.2023 12:37 (Üye) Soru : Sayın yetkili merhaba, Şahsım SMMM A.Ş. tek ortak fakat yetkili değilim. Yönetim kurulu başkanı tek şahıs imza yetkilisi ortak değil. Bağkurlu olmam gerekir mi? İyi çalışmalar.

Cevap : Tek kişilik A.Ş ve Limited Şirketler de (Mesleki şirket ) ; Tek kişi ortak ; A.Ş de Yönetim Kurulu Başkanı; Tek kişi ortak ; Limited şirket de müdür olmak zorundadır. Dışarıdan atama yapılmaz. Bu durumda Bağ kurlu olunması zorunludur. Anonim şirketlerde sadece yönetim kurulu üyesi ortaklar zorunlu 4/b (Bağ-Kur) sigortalısıdır. Yalnızca anonim şirket kurucu ortağı olanlar zorunlu 4/b sigortalısı (Bağ-Kur) olmayıp, şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyeleri de zorunlu 4/b sigortalısı değildir.Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının 4/b sigortalılıkları, yönetim kuruluna seçildikleri tarihten itibaren başlıyor ve bu üyeliklerinin sona erdiği tarihten itibaren de sigortalılıkları bitiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.