Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.11.2023 13:33 (Üye) Soru : Mesleki yeterlilik sınavları yapan bir mükellefimiz, yaptığı sınavlarla ilgili her bir kişi için Mesleki Yeterlilik Kurumuna belge ücreti olarak ödeme yapıyor , daha sonra faturalarında sınav yaptığı kişilere bu ücreti yansıtıyor. Konu ile ilgili sorularımız; 1- Mesleki Yeterlilik kurumuna yapılan ödemeler için kurumdan tarafımıza bir belge gelmiyor , banka dekontu ile kayıt yapılabilir mi ve kayıt nasıl olmalıdır 2- Öğrencilere kesilen faturalar MYK belge ücreti adı altında kdv siz şekilde düzenleniyor bu işlem doğru mudur ? 3- Sınav için gelen öğretmenlere (devlet memuru) yapılan ödemeler nasıl belgelendirilmelidir , gider pusulası kesilebilir mi , kesilecek gider pusulalalarında GV oranı kaç olmalıdır , kdv tevkifatı söz konusu olmalımıdır ? Saygılarımızla

Cevap : 1-Ödeme yaptığınız kurum vergi mükellefi ise fatura düzenleyecek .Faturadaki KDV indirim konusu yapılacak. Kamu kurumu ise Dekont yeterlidir. Dekont dan KDV ayrılıp indirilmez. 2--Öğrencilere düzenlenecek faturada % 20 KDV hesaplanacak. 3-Öğretmenlere yapılan ücret ödemesi için bordro düzenlenecek GV ( ilk dilim % 15) ve DV hesaplanacak Gider pusulası olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.