Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2023 17:20 (Üye) Soru : MERHABA LİMİTED ŞİRKET TEK ORTAKLI AYNI ZAMANDA ŞİRKETTEN HUZUR HAKKI ALABİLİR Mİ? HUZUR HAKKI GELİR VERGİSİ NE TABİ Mİ?YANİ HER AY MUHTASAR BEYANNAMEDE KESİNTİYİ GERÇEKLEŞTİRECEK MİYİZ? BÖYLE BİR DURUM VARSA ASGARİ ÜCRET AGİ TUTARI KADAR İNDİRİM SÖZ KONUSU MU? TEŞEKKÜRLER.KOLAY GELSİN

Cevap : HUZUR HAKKI ALABİLİR. LİMİTED ŞİRKETİN TEMSİLİ VE İŞLERİN YÜRÜTÜLMESİ İLE GÖREVLİ MÜDÜR VEYA MÜDÜRLER KURULU ÜYELERİNE BU GÖREVLERİ DOLAYISIYLA HUZUR HAKKI ÖDENEBİLİR. (TTK MADDE 622,623.) HÜKMÜ YER ALMAKTADIR. GVK 61. MADDESİNDE HUZUR HAKKI ÜCRET OLARAK TANIMLANMIŞTIR. ŞİRKETLERDEN VEYA DİĞER KURULUŞLARDAN ALINAN HUZUR HAKLARI İÇİN ASGARİ ÜCRET KADARLIK ÜCRET ÖDEMESİNDEN HESAPLANAN GV VE DV İSTİSNADIR İSTİSNA EDİLEN TUTARIN ÜZERİN DE ÖDEME YAPILIR İSE FAZLASI İÇİN GV VE DV KESİNTİSİ YAPILIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.