Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2023 14:50 (Üye) Soru : Merhabalar, İthalatta kdv matrahını oluşturan her türlü vergi.resim ve harçlar indirim hakkının kaldırılmasıyla ilgili olarak; -Gümrük beyannamesindeki CIF bedeli + kdv oranı olarak hesapladığımız kdv tutarının sadece indirim mi yapılacaktır. -Ve indirim yapamadığımız bu tutarı malın maliyetine ekleyebilecek miyiz. Teşekkürler,kolaylıklar.

Cevap : • İthalatta GÖZETİM uygulaması kapsamında indirimi yasaklanan KDV: Kararın 1'nci fıkrasına göre, GÖZETİM uygulamasına tabi tutulan mallara ilişkin gümrük beyannamelerinde beyan olunan ve tevsik edilemeyen tutarlar ile bu tutarlar nedeniyle doğan ve katma değer vergisi matrahına dâhil olan her türlü vergi, resim, harç ve paylar dolayısıyla ödenen katma değer vergisi indirim konusu yapılamayacak. Buna göre, - Gözetim farkına isabet eden KDV, - Gözetim uygulaması/farkı nedeniyle doğan ve KDV matrahına dahil edilen gümrük vergisi, ilave gümrük vergisi, ek mali yükümlülükler gibi her türlü vergilere isabet eden KDV indirilemeyecek. İNDİRİLEMEYAN KDV NİN ne olacağı konusunda karar da açıklama olmadığı için yorum yapamıyoruz. GİB den görüş alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.