01.12.2023 15:29 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba, emekliyim, mali müşavirlik mesleği ile ilgili bir faaliyet yürütmüyorum, "3568 sayılı Kanun uyarınca yetki almış olan Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali
Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerden, mesleki faaliyetini icra etmeyen ancak, gelir getirici
faaliyette bulunanlar, kendi muhasebelerini tutabilirler" hükmü gereğince yapacağım ticari faaliyetin muhasebe işlemlerini kendim yürütmek istiyorum. Bunlardan biri gerçek kişi işletmesi, diğeri Limited şti. ortaklığı şeklinde olacak, şeklinde olacak, benim bu ticari faaliyetlerime ilişkin defterlerimi tutmamda, bu şirketteki pay oranımın bir önemi var mı, %10 veya %50 payımın olması veya 2 firmamın birden olması, muhasebe işlemlerini kendimin yürütmesinde bir değişiklik yaratır mı, ortak olduğum ticari işletme sayısının bir sınırı olmadığını düşünüyorum, teşekkür ederim.
Cevap : Sadece GV mükellefiyetinize ilişkin beyannamelerinizi VD den alınacak şifre ile gönderebilirsiniz. Şirketteki Hisseniz % 1 de , yarım da olsa şirket beyannameleri Serbest çalışan meslek mensubu aracılığı ile gönderilecek
|