Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.12.2023 16:51 (Üye) Soru : Merhaba, biz e deftere tabi , 2 ortaklı , yaklaşık 25 yıllık bir LTD.ŞTİ. yiz. enflasyon düzeltmesi seminerlerine katılıyorum. orada hocalarımız demirbaşlar için İZ DEĞER den bahsediyorlar. bizimde bilancomuzda kayıtlı demirbaşlarımız var. bunların amortısmanları kendi dönemlerinde, normal amortisman yöntemine göre ayrılmış. şu an bilancomuzda örnegin 2010 Yılında alınan , 255.A Demirbaşımız 15.000-tl dir. bu demirbaşın faydalı ömrü 7 yılmış ve 7 yılda düzenli ve dogru biçimde amortismanı ayrılmış. ve şu an 257. A Demirbaş amortismanı 15.000-tl olarak gözükmektedir. 1- bu A demirbaşını İZ DEĞERİ ile bilançomuzda gösterebilir miyiz? eger gösteriliyorsa , nasıl bir kayıt işlemi yapmalıyız? teşekkürler .

Cevap : Bir işlem yapmanıza gerek yok. 255 ve 257 hesaplar olduğu gibi kalacak Faydalı ömürlerini (amortisman süresini) tamamlamış, ancak işletme kayıtlarında iz bedeliyle takip edilmeye devam edilen amortismana tabi iktisadi kıymetleri (vergi matrahı üzerinde herhangi bir etkisi olmaması nedeniyle) enflasyon düzeltmesi hükümlerine tabi tutup tutmamakta mükelleflerin tercihine bırakılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.