Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.12.2023 09:41 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım Mükellefim Limited Şirket Antalyada bir şahıstan faturasız 7 milyon TL'ye arsa aldı bu arsayı şirket aktifine nasıl alacagım gider pusulasımı imzalatmam gerekir.7 milyon gider pusulası imzalarsa satıcıya sorun getirirmi arsaya inşaat yapılacak kalıpçı ve duvar ustası mükellef olmayıp bunlara yapılan masraflar içindemi gider pusulası imzalacağız Gider pusulası imzalatmada limit ne kadardır.Bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

Cevap : Alınan arsa için Gider pusulası düzenlenecek. Gider pusulasında GV stopajı ve KDV hesaplanmaz. Gider pusulası ile aktife alınır. Satıcıya sorun olup olmamasının önemi yok Gider pusulası düzenlenmediği durumda Mükellefe % 10 Özel usulsüzlük cezası kesilir. (VUK 353/1) Gider pusulasının limiti olmaz. İnşaat işçilerine ödenen ücretler için Bordro düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.