Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.12.2023 11:50 (Üye) Soru : Sevgili meslekdaşım. Yeni torba yasada 2.Nolu KDV. beyannamesi ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmıştır. Firmamızın satışlarının %60'ı mal ihracıdır. Dolayısıyle her ay 250.000 - 400.000.- civarında kdv. alacağımız oluşmakta ve onu SGK, Stopjaj, 2.Nolu Kdv. vs. ödemelerinden mahsup yapıyoruz. Şimdi 2 Nolu KDV. ile bildireceğimiz vergiyinin tamamını ihracattan doğan KDV alacağımızdan mahsup edilip edilemiyeceği konusunda tereddüt oluşmuştur. Bu konuda bilgi gönderirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Cevap : Kanun henüz Kabul edilmedi. TBMM de kabul edilmesi halinde kanun değişikliği ile ilgili gerekli açıklama web sayfamızda yapılacak. Diğer taraftan Mahsup sisteminde bir değişiklik yok. Eski uygulama devam etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.