Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2023 15:00 (Üye) Soru : Sayın İlgili, şirket çalışanları, Bordroda Gelir Vergisi indirimi yapılması için, kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukları için ödediği Özel Sağlık/Hayat sigorta primleri belgelerini muhasebeye iletebiliyor. Örneğin Yıllık Sağlık poliçe bedeli (Kasım 2023-Ekim 2024) için Kasım 2023 te 12.000-TL ödediyse. Bu ödeme makbuzu sadece 2023 Kasım ayı bordrosunda mı dikkate alınmalı (12.000-TL yasal sınırları aşmayacak şekilde) yoksa 12.000 /12 ay = 1.000-TL her ayın Bordrosunda mı dikkate alınmalı ? Teşekkürler.

Cevap : işçinin, eşinin ve 18 yaşını aşmayan çocuklarının için ödediğiniz özel sağlık veya aile tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinin %15’ini vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz öğrenci ve 25 yaşını aşmamışsa, çocuğunuz için ödediğiniz primlerden de vergi indirimi alabilirsiniz. Eşiniz ve çocuğunuz için sağlık sigortası yaptırırken prim ödemesini siz yaparsanız yine vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Sigortalı olmak zorunda olmayan kişi vergi iadesi alabilir, önemli olan prim ödeyen kişinin (sigorta ettiren kişinin) kim olduğudur. Bu kişi vergi matrahından %15 indirim alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.