Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2023 15:10 (Üye) Soru : Merhabalar; 2024 yılı başlangıç olmak üzere yeni bir müşteri ile sözleşme imzalayacağım. Bu müşterinin şu anda bir YMM firması ile tam tasdik kapsamında sözleşmesi var ve 2024 yılında da tam tasdik hizmeti alacaklar. Ayrıca başka bir mali müşavir firması ile hizmet ve e-beyanname aracılık sözleşmeleri var fakat müşterinin kendi e-beyanname şifreleri var ve beyannamelerini kendi şifreleri ile gönderiyorlar. Benden talepleri ise tüm muhasebesel sürecin yürütülmesi yönünde. Ancak beyannamelerini yine kendi şifreleri ile vermek istiyorlar. Benim sorum şu, ben müşteri ile e beyanname aracılık sözleşmesi olmadan sadece hizmet veya danışmanlık sözleşmesi imzalayabilir miyim? Yoksa her ne kadar benim şifrelerim üzerinden verilmeyecek de olsa e beyanname aracılık sözleşmesi imzalamalı mıyım? Beyannameleri ben vermeyecek isem bu konuda bir yükümlülüğüm var mı? Sözleşmede hangi hususlara dikkat etmeliyim? Her ay SM Makbuzu düzenleyeceğim. Teşekkürler İyi Çalışmalar dilerim.

Cevap : Mükellefin kendisine ait şifresi var ise Sizin GİB den Aracılık ve sorumluk veya Aracılık sözleşmesi yapılmaz. Türmob. e-birlik sisteminden mesleki hizmet sözleşmesi düzenleyeceksiniz. Diğer taraftan Müşterinizin kendi şifresi ile vereceği beyanname ve bildirimlerde sizin kimlik bilgileriniz olacak. Elbette her ay makbuz düzenlenecek. Müşterinin şifresi ile de beyanname gönderilse de VUK Mük.Md.227 ye göre sorumluluğunuz vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.