Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2023 15:15 (Üye) Soru : Merhaba, şirketin bize düzenlediği proforma fatura USD olup, E Faturası TL olarak gelmiştir. Ödemeleri dolar kurunu baz alarak ödediğimiz için aramızda 157.000 TL kur farkı oluşmuştur. 1.sorum TL fatura geldiğinde kur farkı faturası düzenlene biliniyor mu? 2.sorum 157.000 TL tutarında kur farkı faturası düzenlene bilinir mi? Teşekkürler.

Cevap : Proforma fatura; satılacak malın fiyatı, malın özellikleri ve satış şartları hakkında alıcıya bilgi vermek için tanzim edilen faturadır. Fatura üzerine, fiyatların ne zamana kadar geçerli olduğu, malın teslimi gibi satış ile ilgili şartlar yazılır. Proforma faturayı bir ön anlaşma ve teklif faturasıdır. VUKL na proforma fatura tanımı yoktur. Hukuki geçerliliği olmaz. Alış ve satışlarda VUK hükümlerine göre düzenlenen e-fatura , e-arşiv fatura ve kağıt fatura kullanılır. Fatura düzenleme tarihindeki kur ile tahsilatın yapıldığı tarih arasında Kur farkı oluşması halinde Kur farkı faturası düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.