Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2023 09:32 (Üye) Soru : Üstadım ; Muhasebesini tuttuğum mükelleflerden unvan ve adresleri doğru fakat vergi dairesi olmayan nihai tüketici kapsamında 1111111111 vergi nolu e-arşiv ALIŞ faturaları gelmektedir. Bunlar genellikle internet alışverişlerinde satıcı firmaların mükellefin fatura bilgilerini giriş yapmak zor geldiğinden, bu şekilde kolaylarına geldiği için 1111111111 yazıp kestiği faturalardır. Bazı meslek mensubu arkadaşların mükellefin aldığı yazar kasa fişlerinide gider olarak kayıt yapıyoruz, onlardada alıcının vergi dairesi ve vergi nosu yok, bu şekilde gider kaydı yapılabilir şeklinde görüşü var. Mükellefler bu alımları işinde kullanmıştır. Bu faturaları gider olarak kayıt yapabilirmiyiz. Saygılarımla,

Cevap : Ticari maksatlı alınan veya satılan mallar için düzenlenecek e-arşiv faturalarda MUTLAKA vergi kimlik numarası olacak. Vergi numarası o0lmayan belgeler kayıtlara alınamaz. Tüketilmek maksadı ile nihai tüketicilere düzenlenen faturalarda TC numarası yazılması zorunlu değildir. Diğer taraftan ÖKC fişleri gider veya mal alışı için kayıtlar alınamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.