Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2023 12:32 (Üye) Soru : merhabalar;2.sınıf işletme olan mükellef Mart 2019 yılında bir Daire almış Aralık 2021 de de satmış.Şimdi mükellefe yazı gelmiş bunun beyan edilmesi isteniyor.Sormak istediğim şu;2021 yıllık beyanını düzeltirken Değer artış kazanç bölümünde ilgili dairenin bilgilerini gireceğiz tamam.Burada Endeksleme yapılacak mı?Bildiğim sadece vergi mükellefi olmayan gerçek kişiler endeksleme yapabilir.2.soru da şu Değer Artış Kazaç bölümünü doldururken Kazancın Türü bölümünde hangi maddeyi seçeceğiz,Gayrimenkul Türünde hangi bölümü seçeceğiz?

Cevap : Değer artışı kazancı hesaplaması için Enflasyon endekslemesi hesaplanır. Yıllık beyannamede endekslemeye göre çıkan kazanç ; Yıllık GV beyannamesinde diğer kazanç ve iratlar bölümünde beyan edilir. GVK Mük.Md 80)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.