Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2023 14:45 (Üye) Soru : Merhabalar; Türkiye merkezli firmamıza ait yazılım altyapısı ve mobil uygulama ile ABD'de faaliyet göstermek isteyen firmamız için nasıl bir yol izlememiz gerektiğiyle ilgili danışma talebimiz vardır. Özet olarak faaliyetimiz; İnternet üzerinden satış yapan markalara satış desteği sağlayan bir uygulama geliştirilmiştir. İnternetten satış desteği sağlayan influencer bizim uygulamamız üzerinden anlaşmalı markaların ürünlerini bizim uygulamamız aracılığı ile pazarlayacak. Asıl sorumuz: İlgili uygulamanın sahibi olan firma daha önceden ABD merkezli bir şirket kurmuştu. ABD'de elde ettiğimiz gelir-giderleri uygulamanın sahibi olan Türkiye firması üzerinden mi yapmamız gerekiyor yada ABD'de kurulan şirket üzerinde mi yapmalıyız.

Cevap : Türkiye'de faaliyet de bulunan Tam ve Dar mükellefler Türk vergi sistemine göre vergilendirilir. Yabancı ülkelerde faaliyet de bulunak firmalar ise ilgili ülke vergi rejimine tabidir. merkezi Yurtdışında olan firmalar Türkiye de elde ettikleri kazançlar için Dar mükellef olarak vergilendirilir. Bahsettiğiniz ticari faaliyet konusunda bilgi sahibi olmadığımız için yorum yapamıyoruz. GİB dan özelge almanız öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.