Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2023 09:28 (Üye) Soru : Merhaba üstatlarım, Alkol (şarap) ft sında ötv gördüm. fakat ötv uygulanmayan alkol ftlarıda var. aralarındkai fark nedir. yani alkolde ötv yi kimler uygular. üreticiler uygular al sattılar uygulamaz gibi bir detay mı var ayrıca bu ötv için alıcı firmanın ek beyan vermesi gerekir mi

Cevap : ÖTV Listelerde belirtilen mallar için İMALAT İLK İKTİSAB VE İTHALAT da BİR KEZ ALINIR. (AŞAĞIDAKİ KANUN MADDESİNİ İNCELEYİNİZ.) Sonraki safhalarda ÖTV alınmaz. Ödenen ÖTV maliyete ilave edilir. 4760 - ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU Verginin konusu Madde 1 1. Bu Kanuna ekli; a) (I) sayılı listedeki malların ithalatçıları veya rafineriler dahil imal edenler tarafından teslimi, b) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların ilk iktisabı, c) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olmayanlar ile (III) ve (IV) sayılı listelerdeki malların ithalatı veya imal ya da inşa edenler tarafından teslimi, d) (I), (III) ve (IV) sayılı listelerdeki mallar ile (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olmayanların özel tüketim vergisi uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışı, Bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisine tâbidir. 2. Kanuna ekli listelerde yer alan mallar Türk Gümrük Tarife Cetvelinde tanımlanan eşyalardır. Bu malların tarife numaralarında veya tanımlarında bu Kanuna ekli listeler dışında yapılacak değişiklikler Özel Tüketim Vergisi Kanununun uygulanmasında hüküm ifade etmez. Bu Kanuna ekli listelerdeki malların tarife numaralarında veya tanımlarındaki değişikliğin mahiyetini, Türk Gümrük Tarife Cetvelinde yapılan değişikliklere bağlı olarak açıklamaya Maliye Bakanlığı yetkilidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.