Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2023 12:30 (Üye) Soru : Sayın Danışman, İnternetten satışları olan firmalara getirilen 500 bin TL ciro sınırı uygulaması ile ilgili bir örneğimiz var; Perakende ayakkabı satan bir şahıs işletmesi günümüz koşullarına uyum sağlayarak aynı zamanda trendyol, n11 gibi mağazalarda da satış yapmakta ve 500 bin TL ciroyu aşmaktadırlar, e fatura ve edefter yükümlülükleri doğmuş olur mu , netten satıştan kasın kendi web sitesinden olmalı gibi bir ek detay var mıdır, Not: Faaliyet kodu : ayakkabı satışı - e ticaret diye bir kodla çalışılmıyor

Cevap : ELETRONİK (İNTERNET) ORTAMDA MAL VE HİZMET SATIŞI YAPANLAR İÇİN GEÇİŞ TARİHLERİ: (Kendilerine veya aracı hizmet sağlayıcılarına ait internet sitelerinde veya diğer her türlü elektronik ortamda mal ve hizmet satışını gerçekleştiren mükellefler.) YIL BRÜT SATIŞ HASILATI E-FATURA E-DEFTER 2023 500 BİN TL 01/07/2024 01/01/2025 Baz alınacak tutar yıllık toplam satış hasılatıdır. Tebliğde ,Sadece internet satışı baz alınacak diye bir ayrım yok. Ancak ; Sınıf değiştirme hadleri aşılmaz ise sadece e-fatura zorunluluğu olur. e-defter tutulması; Bilanço esasına göre defter tutma halinde söz konusudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.