Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2023 12:47 (Üye) Soru : merhaba üstadım iyi haftalar Araç kiralama işi ile iştigal olan anonim şirket x firmadan araç kiralayıp başka firmaya aracı kiraya veriyor. Öğrenmek istediğim bu aracı kiraladığı firma kiralama faturası kesiyor. Bu fatura binek araç kısıtlamasına tabimi olacakmı ? Yada iştigal konusu araç kiralama olduğu için bu kısıtlamadan muafmıdır? Araç Faturası 30.000+kdv dir. teşekkürler. iyi çalışmalar.

Cevap : Araç kiralama işi yapanlar için gider kısıtlaması yapılmaz. GVK 40/5 5. Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri (Şu kadar ki FAALİYETLERİ kısmen veya tamamen BİNEK OTOMOBİLLERİNİN KİRALANMASI veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları HARİÇ olmak üzere, binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla %70'i indirilebilir.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.