Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2023 13:53 (Üye) Soru : Ytü Teknopark Davutpaşa Kampüsü bir firmamız yine Ytü üniversite kuluçkada bulunan kollektif bir şirkete %2 girişim sermaye fonu yatıracak. Kollektif şirketin sermayesi 10.000 TL olup bizim yatıracağım %2 girişim sermaye tutarı 2.000.000 TL olacaktır. Bu sermaye doğrudan yatırmamız gerekiyor yoksa emisyon primi altında olacak bu konu hkk yardımcı olabilir misiniz.

Cevap : " kuluçkada bulunan kollektif bir şirket " ? Şirketiniz A.Ş veya limted şirket ise Bahsettiğiniz yapıya yapılacak ödeme için ; 242 (B) 102(A) olarak kayıt yapılır. Emisyon primi ile konun ilgisi yok. Emisyon primi: Anonim şirketlerde kuruluş veya sermaye artırımı esnasında, pay senedinin üzerinde yazılı değerden yani itibari değerden daha yüksek değerle çıkarılması halinde, bu itibari değer ile satış bedeli arasındaki fark: EMİSYON PRİMİ olarak adlandırılır ve bu paya da primli pay denir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.