Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2023 17:02 (Üye) Soru : firmamız sahtekar bir firmaya maalesef mal satmış ve faturası kesilerek kdv beyanına dahil edilmiştir. ilgili firma kopya kredi kartıyla (ilgisiz kişinin kartı) ödeme yapmış durum anlaşılınca banka ödemeyi o kişiye aktarmıştır. bu durumda firmamız hem malından hem de hesaplanan kdv sebebiyle kdv ödemesi çıkmıştır. avukat araştırması sonucu ilgili firmanın dolandırıcı olduğu ve bir çok firmayı aynı şekilde dolandırdığı belgeleriyle tespit edilmiştir. sorum kestiğimiz faturada sözkonusu kdv'yi elimizde ki belgelere dayanarak indirebilir miyiz? teşekkürker.

Cevap : KDV ni indirebilmeniz için Alacağın Şüpheli hale gelmesi gerekir . Alacak için Dava açılması veya icra safhasında olması gerekir VUK md.323
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.